Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
ZAMKNIJ X

Obrazki więzienne - streszczenie - strona 3

zarządcę przybyłego po rękach, a ten twierdził, iż jest dla nich jak ojciec i jest to z ich strony przejaw życzliwości i wdzięczności. W niektórych celach znajdowały się tapczany a nawet piece.

 

Kobiety chętnie udzielały odpowiedzi na pytanie o wiek, imiona czy ich pochodzenie.

 

Nadzorca oprowadził kobietę po reszcie budynku, w którym znajdowały się warsztaty pracownicze, lazaret oraz kuchnia więzienna. Zaprosił też kobietę do siebie na poczęstunek, z którego skorzystała.

 

Po miesiącu czasu narratorka pojawiła się w więzieniu ponownie. Wówczas stary strażnik zaprowadził kobietę pod jeszcze jedną celę (jeszcze jeden numer). Przebywała tam kobieta nazywana Dziką. Nie była to jednak więźniarka. Dziewczyna została umieszczona w celi, gdyż nikt nie wiedział co z nią zrobić. Dziewczyna jako nastolatka została przywieziona z wojny tureckiej, zabrana od swoich rodziców. Nikt nie znał języka w jakim dziewczyna mówiła. Nikt nie rozumiał jej emocji. Została zatem zamknięta w celi, po uprzednim pobiciu przez nadzorcę. W wyniku brutalnego pobicia dziewczyna oszalała i została nazwana Dziką.

 

Odwiedzająca celę kobieta weszła do środka. Zobaczyła tam skuloną postać młodej może 18-letniej dziewczyny. Na stole stała nie ruszona strawa. Dziewczyna zaczęła nagle płakać i krzyczeć w niezrozumiałym dla nikogo języku. Kobieta przytuliła płaczącą dziewczynę i trochę ją uspokoiła. Jakub zamknął celę i ze smutkiem w oczach pożegnał gościa.

 

 

Onufer

 

 

Jest to obraz przedstawiający smutne losy tytułowego bohatera – więźnia o imieniu Onufer.

 

Utwór składa się z trzech części.

 

I część –

 

Do kancelarii zarządcy zostają przyprowadzeni dwaj więźniowie Onufer i Osmólec, którzy wszczęli między