Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
ZAMKNIJ X

Obrazki więzienne - Geneza utworu

Maria Konopnicka to znana pisarka, kojarzona z utworami określanymi mianem nowel. Jest ona także znana jako poetka. Jej wiersze jak na przykład : A jak szedł król na wojnę… są czytywane po dziś dzień i traktowane z należytą im godnością i odczytywane jako swego rodzaju hołd złożony pojedynczym jednostkom, których los nie był obojętny Konopnickiej. To co pozwala właśnie wyodrębnić jej twórczość spoza pozostałych twórczości to fakt, iż są to dzieła o tematyce przede wszystkim społecznej, dotykające głównie tematyki niesprawiedliwości społecznej i podłego traktowania osób wywodzących się z niższych klas społecznych.

  Obrazki więzienne są doskonałym tego przykładem. Jest to cykl trzech krótkich opowiadań, dotyczących trzech różnych osób. To co łączy te dzieła to fakt, iż są one dość nowatorskie gdyż noszą znamiona reportaży z osobistą, indywidualną oceną oraz zaangażowaniem poetki. Są one także przepełnione i nacechowane dość mocno emocjonalnie.